ebay – הדרך שלך להצלחה

את מהפיכת האינטרנט בכלל והמסחר האלקטרוני בפרט ניתן להשוות למהפכה התעשייתית. כשם שעיסוקים וצורות חיים השתנו כתוצאה מהתיעוש כך גם חברות, ארגונים ויזמים שלא יעמדו בקצב השינוי עשויים להיעלם מן העולם. כל חברה העוסקת במסחר וטרם עדכנה את עסקיה ברשת, צריכה להזדרז לעשות זאת, שכן עשויים לצוץ עד מהרה מתחרים חדשים ומעודכנים שיעשו זאת יעיל יותר, זול יותר ובאפס זמן.

מהו מסחר אלקטרוני ? תהליך בו שני צדדים מבצעים "טרנסקציה עסקית" דרך האינטרנט או כל סוג אחר של רשת מחשבים. כלומר אם העסקה נעשתה באמצעות מחשב ומוסכם בין הצדדים להחליף כסף תמורת סחורה (ולא משנה אם הטרנסקציה היא בין חברה לחברה או בין בית עסק ליחיד או בין יחיד ליחיד), נמדדת כתהליך אשר נקרא מסחר אלקטרוני. (גם אם הוחלפו מוצרי מידע דיגיטאליים או וירטואליים).
תהליך זה כולל את כל הצעדים של מסחר רגיל, כגון שיווק ופרסום, ניהול הזמנות, מכירות קמעוניות, שירות לקוחות, גבייה וכו'. בגלל שלמות התהליך דרך האינטרנט משתמשים היום במושג e-Business דהיינו – עסק אלקטרוני, במקום e-Commerce שהוא סחר אלקטרוני.

למי זה מתאים ?
למעשה לכל אדם שמעוניין להגדיל הכנסה (שכיר/ עצמאי / גימלאי), שרוצה ליצור לעצמו הכנסה נוספת (ואלי בהמשך הכנסה עיקרית ? ) בזמנו הפנוי, לפתוח חנות ללא השקעה ולמכור מוצרים מבוקשים לכל רחבי העולם או אפילו להיפטר ממוצרים שאין לו צורך בהם ולנסות למכור אותם לאנשים בעולם (זוכרים את הצעיר האמריקאי שמכר סיכת ביטחון בebay ב100 דולר וכבש את כותרות עיתונים העולם) ?

94a - Copyהיתרונות לקיום מסחר אלקטרוני על פני מסחר מסורתי הלכו וצברו תאוצה ממשית עם השנים כמו: חיסכון אדיר בשיווק ופרסום, זמינות ונגישות מכל מקום, גישור על פערים גיאוגרפיים, עלויות אחזקה ותפעול נמוכים יותר, הצגת מגוון מוצרים מבלי להחזיק מלאים, חיבורים עסקיים עם שותפים פוטנציאלים, חווית קניה ומכירה. שרות לקוחות מהיר, נאמנות לקוחות ויחסי גומלין. החשיפה דרך ערוץ האינטרנט מאפשרת בניית אסטרטגיית שיווק טובה יותר וממוקדת, שיווק מהיר, העברת מידע או מוצרים דיגיטאליים בזמן אמת ומניעת אובדן פלח שוק למתחרים.

הקניון הגדול ביותר בעולם עם מחזור אדיר של 52 מיליארד $ – הינו זירת המסחר ebay. בארה"ב לדוגמא, האתר ebay כבר מזמן לא עוד אתר מכירות. האמריקאי הממוצע יודע שכל מה שהוא חפץ בו, ואף נדיר ככל שיהיה – הוא ימצא בשניות ובזול. ebay הוא קודם כל מקום מעולה כדי לקנות בו. הקנייה בטוחה, מערכת הפידבקים מציגה את המוניטין וההיסטוריה של כל מוכר ובשני קליקים המוצר בדרך אליך.

ב ebay קיימים למעלה מ- 800,000 סוחרים אשר מתפרנסים מהאתר. אותם הסוחרים מוכרים ליותר מ- 450 מיליון צרכנים רשומים באתר (!). גם לחברות החזקות בעולם האינטרנט כמו Google, Yahoo, Apple אין את מאות המיליונים שמגיעים מדי חודש לבצע רכישה אחת או יותר באתר ebay, זהו חלומם הרטוב של כל תאגידי האינטרנט.

כמו בכל תחום, התופעה מגיעה לישראל באיחור. מעט הקשיים שהיו בעבר ליזם הישראלי חלפו, וכיום אם הוא מעונין לסחור באתר, הוא מקבל עידוד ותמיכה מהסניף המקומי של ebay, שהוקם בארץ.

למכור ב ebay באופן סדרתי ולהצליח – מחייב לימוד !  מסחר אלקטרוני זהו מקצוע, וכשם שאף אדם לא יצפה להצלחה במקצוע בותו הוא לא למד – הדבר זהה גם ב ebay.

לנו כישראלים יתרונות אדירים במסחר ב ebay – ביניהם ניתן למנות את עלות המשלוח הזולה של דואר ישראל, ואת הראש היזמי שלנו.

כמובן שיש לנו חסרונות – והבולטים ביניהם הם עבודה לא מסודרת ותחושה ש"יהיה בסדר", שזו שיטת עבודה שכל אמריקאי יוקיע ואלו המוכרים ש ebay מזהה ומרחיקה משורותיה. החסרון השני הינו יציאה לדרך במכירות ב ebay ללא הכשרה מסודרת והשענות מוגזמת על יכולת האלתור.

לא להתבלבל – הדבר החשוב ביותר ל ebay – אלו הם לקוחותיה, המוציאים כרטיס אשראי וקונים ברשת. ולכן – ללא סנטימנטים כלל, ebay מרחיקה כל מוכר לא מיומן, גם בגין טעויות תמימות של חוסר הבנה.

את כל המורכבויות ניתן לפתור ולעקוף, אם לומדים את הנושא בצורה מסודרת ע"י מדריך מוסמך. בגלל מורכבות האתר והמידע האין סופי שנמצא בו, מגוון דרכי המכירה והאסטרטגיות, ריבוי הזירות שניתן לבצע בהן מכירות והסכנות הרבות הטמונות למשתמש הישראלי – על המשתמש הישראלי ללמוד בחוכמה את טכניקות הסחר היעילות ביותר עבורו באתר קורס אי ביי כדי להרוויח – ובגדול!!.

אם פעם אמרו "אם אין לך אתר אינטרנט אזי – אתה לא קיים" אז היום כבר אפשר לומר "אם אתה יצרן, אומן, אספן או יזם ואין לך חנות ב-ebay – פשוט חבל לך על הזמן" . החשיפה בערוצי השיווק של ebay תביא למאות אלפי צפיות בעמודי המכירה. עם מעט טכניקות וטריקים (שהישראלי תמיד אוהב) ניתן לפגוע בקשת רחבה של חיפושים, להתבלט על פני המתחרים, להופיע בשעות השיא ולמקסם המכירות ואף להתחרות במוכרים הוותיקים.

כיום בישראל המודעות הולכת ותופסת תאוצה ולכן כבר ניתן לראות (דרך החיפוש המתקדם) כמה ישראלים שאפשר להתגאות בהם ע"פ כמות המכירות שלהם. המוח היהודי אולי קצת איחר להגיע לזירת המסחר מספר 1 בעולם, אבל אין ספק שהישראלי עוד יעשה חיל וישאיר חותמו היכן שמיליוני אמריקאים רק יחלמו…

המאמר באדיבות אסי צור , מחלוצי התחום בארץ, "המרצה של המרצים" והמנהל האקדמי והמנחה של קורס המסחר ב ebay.