דרכים מעשיות לצמיחה אישית

האם אתה אדם שאוהב לגדול? האם אתה בחיפוש תמידי לשפר את עצמך ולהיות אדם טוב יותר? תמיד יש משהו בעצמנו שאנחנו יכולים לשפר. הפוטנציאל האנושי הוא בלתי מוגבל, כך שבלתי אפשרי להגיע למצב שאין יותר אפשרות לצמוח. בכל פעם שאנחנו חושבים שאנחנו טובים, אנחנו יכולים להיות אפילו טובים יותר. להלן 39 עצות אשר עשויות להועיל במסע הצמיחה האישי שלכם. חלקן פשוטות ותוכלו ליישמן באופן מיידי. ישנם צעדים גדולים יותר אשר נדרש מאמץ ומודעות בכדי לפעול על פיהם.

1. קרא ספר כל יום. ספרים הם למעשה מקורות מרוכזים של בינה. ככל שתקרא יותר, חשיפתך לבינה תהיה גדולה יותר.

2. למד שפה חדשה. לימוד שפה הוא לגמרי מיומנות חדשה. תהליך ההיכרות עם שפה/תרבות חדשה הוא חוויה מאירת נפש.

3. התחל תחביב חדש. מעבר לתחביבים האהובים עליך, האם יש משהו חדש שאתה יכול להתחיל? משהו ספורטיבי חדש שאתה יכול ללמוד? לדוגמא: גידור, גולף, טיפוס צוקים, כדורגל, קיאקים, או להחליק על הקרח. התחביב החדש שלך יכול להיות גם תחביב לשעות הפנאי. לדוגמה: כלי חרס, בישול איטלקי, ריקודים, הערכת יין, עיצוב אתרים, ועוד. ללמוד משהו חדש דורש ממך להרחיב את עצמך בהיבטים שונים, בין אם פיזית, נפשית או רגשית.

4. התחל קורס חדש. האם יש קורס חדש שתוכל להצטרף? קורסים הם דרך מצוינת לרכוש ידע חדש ומיומנויות. זה לא חייב להיות כמובן לטווח ארוך – סמינרים או סדנאות ישרתו את המטרה.

5. יצירת חדר השראה. הסביבה שלך מגדירה את מצב הרוח ואת הטון שלך. אם אתה חי בסביבה השראתית, היום שלך יהיה בהתאם.

6. התגבר על פחדייך. לכולנו יש פחדים. הפחד של אי הוודאות, הפחד לנאום בציבור ועוד ועוד. כל הפחדים שלנו משאירים אותנו במצב סטטי וכך מונעים מאיתנו להתקדם. תכיר בכך שפחדייך בעצם משקפים את האזורים שבהם אתה יכול לצמוח.

7. שדרג את כישוריך. אם שיחקת פעם במשחקי וידאו, אתה בוודאי מכיר את המושג לעלות שלב – צבירת נסיון גורמת לך להיות טוב וחזק יותר. שאל את עצמך איזה כישורים אתה יכול לשדרג.

8. תתעורר מוקדם. לקום מוקדם (נניח, 05:00-06:00) ידוע על ידי רבים (כגון: אנתוני רובינס, רובין שארמה, בין היתר גורו לעזרה עצמית) שזה בהכרח משפר את הפרודוקטיביות ואת איכות החיים שלך. כשאדם מתעורר מוקדם, הלך הרוח שלו כבר מוגדר להמשיך את המומנטום ולמצות את היום.

9. אמץ שגרת פעילות גופנית שבועית. להרגיש טוב מתחיל בלהיות בכושר גופני טוב יותר. מומלץ להתעמל לפחות 3 פעמים בשבוע, לפחות 30 דקות בכל פעם. אפשרי לגוון בכמה עיסוקי ספורט כגון: ריצה, חדר כושר, שיעורי שחייה.

10. התחל לכתוב מדריך לחיים שלך. בספר הדרכה לחיים תרשום איך אתה יכול לחיות את חייך במלואם, כגון המטרות והערכים שלך. ספר זה הוא כמו יומן החיים שלך והוא יוכל להיות מכריע בהתקדמות בחייך.

11. כתוב לעצמך מכתב לעתידך. איך אתה רואה את עצמך בעוד 5 שנים מעכשיו? האם תהיה אותו הדבר? שונה? איזה מין בנאדם אתה תהיה? כתוב לעצמך מכתב – שנה מהיום יהיה התחלה טובה – ותאטום אותו. כתוב תאריך בלוח השנה שבו תפתח אות המכתב, ואז תתחיל לעבוד כדי להפוך לאדם שהיית רוצה שיפתח את המכתב.

12. צא מאזור הנוחות שלך. צמיחה אמיתית מגיעה עם עבודה קשה. להיות במצב נוח מדי לא תורם לצמיחה שלנו – זה גורם לנו להיות במצב סטטי. מהו אזור הנוחות שלך? האם אתה נשאר בבית רוב הזמן? האם אתה שומר על המרחב שלך כאשר אתה עם אנשים אחרים? נער את השגרה שלך. עשה משהו שונה. אם תחשוף את עצמך לתכנים חדשים, כך תלך ותגדל כאשר אתה לומד לפעול בנסיבות החדשות.

13. אתגר מישהו. התחרות היא אחת הדרכים הטובות ביותר כדי לצמוח. הגדר אתגר (ירידה במשקל, פעילות גופנית, אתגר פיננסי וכו') ותתחרה עם חבר שמעוניין להשיג את אותה מטרה. בצורה זו שניכם תצליחו יותר.

14. זהה את הנקודות המתות שלך. מבחינה מדעית, נקודות מתות מתייחסות לאזורים שהעיניים שלנו לא מסוגלות לראות. מבחינת התפתחות אישית הכוונה לדברים על עצמנו שאנחנו לא מודעים אליהם. גילוי הנקודות המתות יסייע לנו לגלות היכן אנחנו צריכים להשתפר. ניתן לגלות את נקודות התורפה בלזהות את כל הדברים / האירועים / האנשים שמעוררים אותך ביום – הכוונה שגורמים לך להתרגז/ להרגיש מוזר/ משפיעים עליך. תופעות אלו מייצגות לרוב את נקודות התורפה שלך. לאחר שתגלה את הנקודות הללו, עבוד על צעדים לטפל בהן.

15. בקש משוב. ככל שננסה להשתפר, תמיד יהיו לנו נקודות תורפה. בקשת משוב תיתן לנו פרספקטיבה נוספת. כדאי לבקש משוב מחברים, בני משפחה, עמיתים לעבודה, מהבוס, או אפילו סתם מכרים, כיוון שאין להם דעות קדומות ויוכלו לתת משוב אובייקטיבי.

16. הישאר ממוקד ברשימת המטלות שלך. מתחילים את היום עם רשימה של משימות שרוצים להשלים. רשימת המטלות תעזור לכם להישאר ממוקדים. לרוב, בימים שלא עושים רשימת מטלות – היום הופך להיות פחות פרודוקטיבי.

17. הגדר לעצמך מטרות גדולות ונועזות. הגדר לך מטרות נועזות שלא היה עולה על דעתך לנסות ולהשיג אותן בכלל. כל מטרה שתרגיש שאתה ממש על גג העולם לאחר שתשלים אותה – הגדר אותה – וקדימה, תתחיל לעבוד עליה.

18. תכיר את הפגמים שלך. לכל אחד יש פגמים. הדבר החשוב ביותר הוא להבין אותם, להכיר אותם ולטפל בהם. מה הם הפגמים שלך? על איזה מהפגמים אתה יכול לעבוד עכשיו? איך אתה רוצה לטפל בהם?

19. להכנס לפעולה. הדרך הטובה ביותר ללמוד ולהשתפר היא לפעול. מה רצית לעשות כבר הרבה זמן? איך אתה יכול ליישם את זה באופן מיידי? שום דבר לא מתבצע ע"י המתנה. נקיטת פעולה תיתן לך תוצאות מיידיות.

20. למד מניסיונם של אנשים שאתה מעריץ. תחשוב על האנשים שאתה מעריץ, על מי שנותן לך השראה. אנשים אלו משקפים איכויות מסוימות שהיית רוצה עבור עצמך. מה הן התכונות בהם שהיית רוצה שיהיה לך? כיצד ניתן לרכוש את התכונות האלה?

21. הפסק הרגלים מגונים. האם יש הרגלים מגונים שאתה יכול להיפטר מהם? שינת יתר? מאחר כרוני? כסיסת ציפורניים? עישון? הנה קצת עזרה איך אתה יכול להפסיק הרגל מגונה.

22. טפח הרגל חדש. כמה הרגלים חדשים טובים לטיפוח כוללים קריאת ספרים, יקיצה מוקדמת, פעילות גופנית, קריאת מאמר חדש להתפתחות אישית ביום ומדיטציה. האם יש הרגל חדש אחר שאתה יכול לטפח כדי לשפר את עצמך?

23. הימנע מאנשים שליליים. כמו שג'ים רוהן אמר: "אתה הממוצע של 5 האנשים אשר אתה מבלה איתם את רוב זמנך". לאן שלא תלך סביר לניח שיהיו שם אנשים שליליים. אל תבזבז יותר מדי מזמנך סביבם, אם אתה מרגיש שהם גוררים אותך למטה.

24. למד להתמודד עם אנשים קשים. ישנם מקרים שאתה נתקל באנשים קשים שאתה לא יכול להימנע מהם, למשל במקום העבודה שלך, או כאשר אדם זה הוא חלק מהמעגל הפנימי של אנשי הקשר שלך. למד כיצד להתמודד איתם.

25. למד מניסיונם של חברייך. לכל אחד יש את הייחודיות שלו. תמיד יהיה משהו ללמוד מהחברים הסובבים אותך. נסה לחשוב על חבר טוב, חשוב על דבר אחד איכותי שיש בו שהיית רוצה לאמץ. איך אתה יכול ללמוד מהם ולאמץ את המיומנות הזאת על עצמך? דבר איתם אם צריך – בטוח שהם ישמחו לעזור!

26. כתוב יומן. כתיבת יומן היא דרך נהדרת לתודעה עצמית גבוהה יותר. זה תהליך ההשתקפות העצמית. בזמן הכתיבה, כתוב את מה שאתה חושב מנקודת מבט של אדם שלישי, כך יהיו לך יותר תובנות על עצמך. היומן שלך יכול להיות פרטי או בלוג באינטרנט.

27. קח חונך או מאמן. אין דרך מהירה יותר כדי להשתפר מאשר לעבוד עם מישהו על מטרותיך.

28. למד שחמט (או כל משחק אסטרטגיה). שחמט הוא משחק נהדר ללמוד אסטרטגיה ולחדד את השכל. אתה לא רק מבלה אלא גם משפר את הכישורים האנליטיים שלך. אתה יכול גם ללמוד משחקי לוח אסטרטגיים אחרים או משחקי מחשב.

29. תפסיק לראות טלוויזיה. רוב התוכניות והפרסומות בטלוויזיה הן בדרך כלל עם תודעה נמוכה ולא מעצימה. במקום לראות טלוויזיה אפשר להתראות יותר עם חברים קרובים, לעסוק בעבודה שנהנים, לעסוק בפעילות גופנית וכו'.

30. התחל אתגר של 30 יום. הגדר מטרה ותן לעצמך 30 יום כדי להשיג זאת. המטרה שלך יכולה להיות: לדבוק בהרגל חדש, לעשות משהו שתמיד רצית לעשות וכו'. 30 יום זו תקופה מספיקה כדי לתאם אסטרטגיה, תוכנית, לבצע סקירה ולהשיג את המטרה.

31. מדיטציה. המדיטציה תרגיע אותך ותגרום לך להיות מודע יותר לעצמך. תהליך ניקוי העומס מאוד משחררת.

32. התיידד עם אנשים המובילים בתחומם. אנשים אלה השיגו את התוצאות שלהם כי יש להם את הגישה הנכונה, מיומנויות וידע. אין יותר טוב מאשר ללמוד מאנשים שהיו שם ועשו זאת. צבור תובנות חדשות מהם על איך אתה יכול לשפר ולהשיג את אותן התוצאות בעצמך.

33. השתחרר מהעבר. האם אתה עדיין איפשהו בתוך תוכך ממורמר או אומלל ממשהו שקרה בעבר? אם כן, הגיע הזמן לשחרר אותו. אחיזה בעבר מונעת ממך להתקדם ולהפוך לאדם טוב יותר. התנתק מהעבר, סלח לעצמך ותמשיך הלאה.

34. התחל מיזם עסקי. האם יש משהו שמעניין/מושך אותך? למה לא להפוך אותו למיזם, לעשות מזה כסף ובאותו זמן ללמוד מזה? התחלת מיזם חדש תחייב אותך להיות עם כישורי ניהול עסקי, לפתח את החוש העסקי ולהיות תחרותי.

35. היה נחמד לאנשים הסובבים אותך. לעולם אי אפשר להיות נחמד מדי. למעשה, רובנו ממעיטים להיות נחמדים לאנשים סביבנו. להיות נחמד עוזר לנו לטפח תכונות אחרות כגון חמלה, סבלנות, ואהבה. תשתחרר ותתחיל להיות נחמד יותר לאנשים סביבך, ותראה איך הם מגיבים. לא רק זה, שים לב כיצד אתה מרגיש כאשר אתה מביע יותר חביבות לאחרים. רוב הסיכויים שתרגיש טוב יותר עם עצמך.

36. הושט יד אל שונאייך. אם אי פעם תעמוד על משהו, אתה עשוי לצבור שונאים. קל לשנוא את האנשים ששונאים אותנו. זה הרבה יותר מאתגר לאהוב אותם. היכולת לסלוח, להרפות ולהראות אהבה לאנשים האלה דורשת נפש רחבה ולב פתוח. האם יש מישהו ששונא אותך בחיים שלך? אם כן, תגיע אליו. הראה לו אהבה. מצא וקבל החלטה על סגירת התמרמרויות מהעבר. גם אם הוא מסרב לקבל את אהבתך, תמשיך לאהוב אותו. זה הרבה יותר משחרר מאשר לשנוא אותו בחזרה.

37. קח הפסקה. אתה עובד קשה מדי? שיפור עצמי זה גם לדעת להכיר בצורך לקחת הפסקה קצרה כדי לצבור כוחות להמשך. אתה לא יכול לנהוג במכונית אם אין לה דלק. קח פסק זמן לעצמך בכל שבוע. תטעין את עצמך מחדש להמשך.

38. קרא לפחות מאמר אחד על התפתחות אישית ביום.

39. תתחייב לצמיחה האישית שלך. ניתן לקרוא רשימה של 10 דרכים, 25 דרכים, 39 דרכים, או אפילו 1,000 דרכים לשיפור עצמי, אבל אם אין לך כוונה להתחייב לצמיחה האישית שלך, זה לא משנה מה אתה קורא. שום דבר לא יעבוד. אנחנו אחראים לצמיחה האישית שלנו – לא אף אחד אחר. לא אמא שלך, אבא שלך, החבר שלך ואפילו החברה שלך. קבל את ההחלטה לצמיחה אישית וצא למסע ארוך חיים של צמיחה ושינוי. התוצאות לא יהיו מיידיות, אבל ככל שתתמיד, אתה תתחיל לראות שינויים חיוביים בך ובחיים שלך.

בתרגום מאנגלית (babamail)- הכותב אינו ידוע.